Borelioza - cicha epidemia.

Zaktualizowano: 29 lis 2020

Borelioza, inaczej choroba z Lyme lub krętkowica kleszczowa, jak sama nazwa wskazuje, wywoływana jest przez krętka borrelii. Bakterie te mogą występować w kilku postaciach – jako krętki, a także w formach przetrwalnikowych (m.in. cysty). Krętki są bardzo ruchliwe, natomiast formy przetrwalnikowe nieruchome, za to są odporne na antybiotyki niszczące krętki. Borrelia może przenikać do komórek ludzkich (makrofagów, limfocytów, fibroblastów) i tam przeżyć. Niektóre odmiany boreliozy wywołują dolegliwości stawowe, inne neurologiczne. Istnieją też bakterie powodujące zmiany skórne.

Objawy:

Generalnie borelioza atakuje tkankę łączną, mięśniową i nerwową. Choroba rozwija się w ciągu 1–3 tygodni od ukąszenia. Może pojawić się tzw. rumień wędrujący – zaczerwienienie o średnicy od kilku do kilkunastu centymetrów, może być lekko wypukłe, ciepłe, bolesne przy dotyku. Typowy rumień po ukąszeniu kleszcza jest jaśniejszy od środka. Rumień wędrujący występuje w ok. 30 proc. przypadków boreliozy (u dzieci tylko w 10 proc.). W tej fazie mogą pojawić się objawy grypopodobne. Jeśli nie zostaną podane antybiotyki, borelioza przechodzi w fazę rozsianą. W ciągu 2 tygodni do kilku miesięcy pojawiają się objawy wtórne. Może to być zapalenie stawów, zaburzenia neurologiczne i kardiologiczne.

Po roku od zakażenia borelioza przechodzi w postać przewlekłą. Lista objawów tej fazy jest długa. Dolegliwości, które mogą wystąpić: ciągłe uczucie zmęczenia, problemy ze snem, fibromialgia (przewlekłe zmęczenie, bóle mięśni, ścięgien), ciągłe bóle głowy i uczucie otępienia, zaburzenia wzroku, uczucie pieczenia oczu, szumy uszne, skurcze i pocenie się w nocy, zaburzenia pracy serca (arytmia), zaburzenia oddychania (bezdech w czasie snu), porażenie nerwu twarzowego, bóle korzeniowe splotu barkowego lub lędźwiowo-krzyżowego, bóle stawów, zwłaszcza kolan, pleców i szyi, problemy z wysławianiem się, problemy z koncentracją lub pamięcią, ciągłe huśtawki nastrojów, chroniczna depresja, bóle żołądka i jelit, zaburzenia trawienia, naprzemienne biegunki i zaparcia, problemy skórne, zaburzenia neurologiczne i/lub psychiatryczne: autyzm, choroba Parkinsona, Alzheimera itd.,a także, jak twierdzi wielu lekarzy, różne inne choroby autoimmunologiczne: reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane, zapalenie tarczycy itd.


Krętki Borrelii i borelioza są m.in. przyczyną wielu schorzeń „cywilizacyjnych”: połowy przypadków nowotworów, choroby Leśniowskiego-Crohna, Hashimoto, RZS – reumatoidalne zapalenie stawów, SM – stwardnienie rozsiane, toczeń układowy z autoagresją, schorzenia układu naczyniowo - sercowego z autoagresją, celiakia, zespół jelita drażliwego, cukrzyca typu 2.

To od Borrelii lub jej koinfekcji zaczyna się często uszkodzenie układu odpornościowego – autoagresja i towarzysząca boreliozie celiakia.


Skuteczna diagnoza oraz usuwanie wszystkich gatunków borrelii możliwe są w naszym gabinecie - Futura Medica - Biorezonans Kraków.

134 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie